Wyprawa

Co widział ksiądz Łęga? Wyprawa kajakowa Pojezierzem Brodnickim

Fragment rzeki na pojezierzu Brodnickim
Krótki opis zdjęcia lub tylko informacja o autorze. Fot. Piotr Pluta

Na początku września 1926 roku ks. Władysław Łęga, niestrudzony badacz etnografii Pomorza i ziemi chełmińskiej wybrał się na wycieczkę krajoznawczą przez Pojezierze Brodnickie. Postanowiliśmy poszukać ścieżek, którymi podążał zasłużony krajoznawca. Zapraszamy do dołączenia do spływu!

Arterią naszej kajakowej podróży będzie rzeka Skarlanka: oś hydrologiczna położonego na granicy województw kujawsko – pomorskiego i warmińsko – mazurskiego pojezierza.

Naszymi przewodnikami będą Izabela Redman-Zalewska i Marcin Zalewski z Fundacji Wybudowania (www.wybudowania.pl) – lokalnej organizacji zajmującej się dziedzictwem kulturowym regionu. Wyruszymy w nieistniejącej osadzie Białe i spłyniemy zwałkowym odcinkiem rzeki w kierunku połączonego kompleksu jezior. Poszukamy reliktów palafitu – nawodnej osady krzyżackiej i rezerwatu storczyka obuwnika. Zajrzymy do wsi Ciche, gdzie zachowało się wiele przykładów dawnej architektury wiejskiej ziemi lubawskiej i chełmińskiej. Po noclegu na dawnej bindudze, gdzie budowano sosnowe tratwy do flisu, wyruszymy na spływ aż do Tamy Brodzkiej – dawnego rozdroża kolejowego.

Zdjęcie kajakarzy na spokojny jeziorze. W tle las.
Fot. Tomasz Kaczor

Wyprawa będzie inspirowana pionierskimi wyprawami kajakowymi przez dawny powiat lubawski i brodnicki – przedwojenne rubieże Rzeczpospolitej graniczące z Mazurami.

Termin: 7 – 8 września (sobota – niedziela)
Zbiórka: sobota, godz. 11:00, duży parking w Nowym Mieście Lubawskim. Tam zostawiamy samochody.
Koszt: kajak (jedynka i dwójka) kosztuje 40 zł, transport będzie uzależniony od ilości uczestników, ok. 15 zł za osobę.
Wyżywienie we własnym zakresie.
Nocleg pod namiotami na dzikiej plaży nad jeziorem Robotno.

Wyprawa jest częścią projektu projektu Giganci Krajoznawstwa, realizowanego ze środków Muzeum Historii Polski, w ramach programu Patriotyzm Jutra.