Czas wolny, Wyprawa

IV Festiwal Krajoznawczy

To już tradycja, że w wakacje przygotowujemy dla was Festiwal Krajobrazu. Byliśmy już w głębokim lesie (I edycja w Puszczy Białowieskiej), na wyżynie (II na Jurze) i na wielkiej rzece (III na Wiśle). Aż się prosi, by w imię różnorodności kolejną odsłonę zrobić w górach.

I tak właśnie będzie: 15 – 18 sierpnia zapraszamy was w Góry Stołowe. Partnerem strategicznym, merytorycznym, operacyjnym czy też po prostu kluczowym wydarzenia będzie w tym roku stowarzyszenie Stolovelasy z Radkowa.

Przewidujemy dwa dni w formule wędrownej i dwa stacjonarnie. Część wędrowna to spacer przez Czechy. Zahaczymy o Skalne Miasto (ale bez obaw, znamy ścieżki na których nie ma tłoku), wyruszymy na poszukiwania metorytów, które w dawnych latach bombardowały te okolice, a może nawet skrócimy sobie drogę słynnym czeskim szynobusem, czyli motoráčkiem.
W części stacjonarnej, w okolicy Radkowa zagłębimy się w niezwykły krajobraz Gór Stołowych.

Nadal będziemy tropić ślady gorących kamieni, ale na liście zachwytów znajdą się znajdą się także unikalne formy skalne, sowy, 300-letnie domy, rzadkie motyle i przydrożne kaplice całkiem-jak-z-Jerozolimy. Nie zabraknie dawnej i współczesnej literatury, którą czytać będziemy na dworze i na głosy. Na własnej skórze przetestujemy ROS-ę, – Radkowską Obwodnicę Spacerową, czyli społeczny szlak, który powstał by zaproponować alternatywę dla najbardziej zatłoczonych atrakcji Gór Stołowych.

Program festiwalu:

14 sierpnia – inauguracja festiwalu, spotykamy się popołudniu i wieczorem w Radkowie

15 i 16 sierpnia – część wędrowna; całodniowe wyjścia na wycieczki w Góry Stołowe z przewodnikami. Dzielimy się na grupy wyczynową i rekreacyjną. Obie grupy odwiedzą mniej znane (i mniej zatłoczone) części Skalnych Miast z labiryntami, jaskiniami, zaskakującymi formami skalnymi i punktami widokowymi. Odwiedzimy miejscowości America i Bożanov.

17 i 18 sierpnia – część stacjonarna. W programie spacery, odbywające się w równoległych blokach dla około 15-20 osób:

W programie także: